Apple Watch Series 2 (38mm) is a decently made watchOS device released many years ago, counting with a small sized 1.5-inches screen and a great performance Dual-Core CPU running at 780 megahertz. Let's take a deeper view of what this cellphone has to offer.
Apple decided to sell this cellphone with a fast 780 megahertz Dual-Core CPU, bundled in the Apple S2 (16 nm) system chip with 512 MB RAM. A nice feature of this device is its 8 GB quite large internal storage and though it doesn't have a slot for external memory cards, it should be enough to install a couple hundred games and applications, although it probably wouldn't be enough if you are planning to install some of the largest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
This time, Apple totally forgot about weight optimization, putting together a 1.48 oz cellphone. About its design, this device is mostly manufactured with Stainless steel . Apple sells this cellphone in two different colors: black and silver. Although this cellphone is quite thin and comfortable it's not so slim as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.45".
Apple packed this cellphone with a very good 1.5-inches display, and a resolution of 272 x 340 , making everything look very good.
The Watch Series 2 (38mm) counts with Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem). The Apple Watch Series 2 (38mm) doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone doesn't have any cameras.
This phone also includes a handful of cool characteristics as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your device close to another NFC device or tag) and Bluetooth, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
The Watch Series 2 (38mm) has a small 273 mAh non-replaceable battery, which is quite poor for a phone like this. A big issue to take into consideration is that the Apple Watch Series 2 (38mm)'s battery is not removable so you can't change it when it starts to last shorter, leaving no choice but to buy a new cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | watchOS 6.x, 5.1, 5, 4.x, 3.x |
| Dimensions: | 1.52 x 1.31 x 0.45 inchesMetric3.86 x 3.33 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 1.48 ouncesMetric41.96 gImperial |
| Colors: | Black and Silver |
| Materials: | Stainless steel |
| Release date: | 2016-09-20 |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 340 x 272 pixels |
| Pixel density: | 290 pixels per inchMetric114.17 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Apple S2 (16 nm) |
| Processor: | Cortex-A7 (Dual-Core 780 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR G6200 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 273 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.