Apple Watch Series 2 (42mm) is a not so powerful phone launched some years ago, in 2016, equipped with a Dual-Core CPU speeding at 780 MHz and a small sized 1.6 inches screen.
In this case, Apple didn't care about the weight at all, putting together a 1.85 ounces device. Though this cellphone is very thin and comfortable it's not close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.45 inches. Talking about its design materials, the Watch Series 2 (42mm) is mainly built with Stainless steel . Apple sells this cellphone in black and silver.
This device is powered by a Apple S2 (16 nm) chip, which holds a great performance 780 MHz Dual-Core processing unit with 512 MB of RAM. A good aspect of the Watch Series 2 (42mm) is its quite large 8 GB internal storage and although it doesn't count with a slot for external memory cards, it is enough to install a couple hundred games and apps, although it probably wouldn't be enough if you are fan of the heaviest games currently available.
This cellphone has no cameras at all.
Apple designed this phone with a high-tech 1.6-inches screen, and a resolution of 312 x 390 , which makes all images and videos look completely perfect.
This cellphone counts with WiFi connection (although it can't be shared with other devices around, acting as a router or modem). This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone features a 334 mAh small capacity non-replaceable battery, which is quite poor for a consuming device like this. A big issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, having to buy a new phone to "solve it" or hopefully take the device to an expert who can disassemble it and replace the battery.
The Watch Series 2 (42mm) also comes with some useful characteristics as NFC (Near Field Communication) and Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | watchOS 6.x, 5.1, 5, 4.x, 3.x |
| Dimensions: | 1.67 x 1.31 x 0.45 inchesMetric4.24 x 3.33 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 1.85 ouncesMetric52.45 gImperial |
| Colors: | Black and Silver |
| Materials: | Stainless steel |
| Release date: | 2016-09-20 |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 1.6 inchesMetric4.1 cmImperial |
| Resolution: | 390 x 312 pixels |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Apple S2 (16 nm) |
| Processor: | Cortex-A7 (Dual-Core 780 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR G6200 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 334 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.