Apple Watch Series 9 (41mm) is a mid level cellphone, which features a small 1.7-inches screen.
This cellphone is offerred in a variety of color options: blue, green, midnight, red and starlight. Though this cellphone is thin it's not even close to being one of the thinnest phones in the market, with a thickness of 0.42 inches. Though this phone is only 1.61" long and 1.38" wide, it's still able to fit a a 1.7 inches display. This phone body design is a combination of Ceramic and Aluminum. This phone feels a bit heavy for a cellphone this size, weighting 1.13 oz.
The Watch Series 9 (41mm) is equipped with a spectacular 1.7 inches display with a 352 x 430 resolution, providing this cellphone with an amazing graphical experience.
This phone has a big 32 GB internal memory and though it doesn't include a slot for an external memory card, it it is more than enough to install tons of apps, games, songs, pictures and videos without even thinking about running out of space.
This phone counts with wi-fi capability (but it can't be shared with other devices acting as a wireless modem), LTE 4G fast internet connection and also HSPA+ connectivity, which is a lower speed 4G technology and the fastest 3G connectivity, using HSDPA technologies. The Watch Series 9 (41mm) doesn't have a sim card, because it's not a GSM device.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone has a small 282 mAh Li - Ion non-removable battery, which is quite low for a cellphone like this. A big issue to take into account is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, having to buy a new phone to "solve it".
This cellphone also features a lot of useful characteristics as Wireless charger compatibility, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.0) and GPS, and lots of sensors like Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | watchOS 9.x |
| Dimensions: | 1.61 x 1.38 x 0.42 inchesMetric4.09 x 3.51 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 1.13 ouncesMetric32.03 gImperial |
| Colors: | Blue, Green, Midnight, Red and Starlight |
| Materials: | Aluminum and Ceramic |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 1.7 inchesMetric4.3 cmImperial |
| Resolution: | 430 x 352 pixels |
| Pixel density: | 327 pixels per inchMetric128.74 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Apple S9 |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 282 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass and Gyroscope |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.