ARCHOS 50e Helium 4G is a mid-end Android cellphone, which counts with a comfortable 5-inches screen, a fast Quad-Core processing unit clocking at 1100 MHz, and 2 cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front facing camera.
Archos equipped this cellphone with a great performance 1.1 GHz Quad-Core CPU, included in the Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 chip with 1 GB RAM memory. A nice point of this cellphone is its quite big 8 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, enough to install a couple hundred applications without any problem.
Being just 0.33" thick,the ARCHOS 50e Helium 4G is extremely slim and practical. The ARCHOS 50e Helium 4G only has 5.79" long, but it's still able to fit a a 5" screen. The ARCHOS 50e Helium 4G is much lighter than what one would think about a phone like this. Archos is offering this phone in 16 777 216 color.
This phone includes a good looking 720 x 1280 (HD) 5 inches screen, providing this phone with a detailed graphical experience.
This cellphone counts with wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed data connection and also HSPA+ connection type, a bit slower 4G variation and 3G fast data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The ARCHOS 50e Helium 4G uses two Micro SIM cards so it can to work with two different phone lines or carriers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 MP front side camera.
This phone also includes a couple interesting features like Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 2100 mAh inmense Li - Polymer replaceable battery providing this phone a quite long battery life.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.79 x 2.85 x 0.33 inchesMetric14.71 x 7.24 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.