ARCHOS Diamond Plus is a pretty good phone, including a very fast Octa-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, a big size 5.5" display, a 16 MP back camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
This phone comes with a MediaTek MT6753 system chip, holding a high performance 1.3 gigahertz Octa-Core processor and a great 2 GB RAM. This cellphone counts with a good 16 GB internal storage memory and an SD memory slot, which allows the user to store hundreds of applications without any trouble.
The ARCHOS Diamond Plus is extremely slim and stilized, being just 0.33 inches thick. The ARCHOS Diamond Plus is a compact cellphone, considering it presents a 5.5 inches screen and it's just 6.01 inches long and 3.01 inches wide. Archos made a really good job making the ARCHOS Diamond Plus weight only 5.64 ounces.
This cellphone is equipped with two cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera. It also films Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
Archos equipped this cellphone with a gorgeous 5.5 inches screen, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes everything look beautiful and brightful.
This phone packs a big capacity 2850 mAh Li - Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it at all.
This phone includes wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a hotspot), LTE (4G) great performance connection and also HSPA+ internet connection, that is a slower 4G type and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The ARCHOS Diamond Plus has 2 Micro SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines in the same phone.
This phone also includes some useful features as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is definitely the right one for you no matter if you need a cellphone to mainly use social networks or want a gaming phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.01 x 3.01 x 0.33 inchesMetric15.27 x 7.65 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.