ARCHOS Diamond S is a pretty good phone, provisioned with a pretty large 5 inches display, a Octa-Core processing unit clocking at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 megapixels front side camera.
This device is much lighter than what one would expect from a phone of this size. Though this cellphone only has 5.71 inches long, it still manages to pack a 5 inches screen. The ARCHOS Diamond S is just 0.26" thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This phone is available only in color 16 777 216.
Archos sells this phone with a MediaTek MT6753 system chip, packing an extremely fast 1.3 GHz Octa-Core CPU with a great 2 GB RAM. This cellphone comes with a 16 GB quite big internal storage memory and an external memory card slot, which allows you to store hundreds of apps without worrying about space.
Archos equipped this cellphone with a nice 5 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look beautiful.
This cellphone features WiFi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot), LTE 4G great performance connection type and also HSPA+ data connection, which is a bit slower 4G type and fast 3G data connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone has two Micro SIM cards so it can to work with two different phone lines or carriers at the same time.
This cellphone features two cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. This cellphone can also capture 1920x1080 Full HD videos.
This phone comes with a big capacity 2300 mAh Li - Ion replaceable battery providing this cellphone a good battery life.
This phone also features a handful of useful features as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you will use it for gaming or are looking for a social cellphone, this cellphone is probably a great choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.71 x 2.81 x 0.26 inchesMetric14.5 x 7.14 x 0.66 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.