Asus M530w is a low-end Windows Mobile Standard cellphone, packed with a 2 MP back camera, a 2.4 inches display and a quite powerful processor ticking at 416 megahertz.
The Asus M530w is a little bit thick compared to today's devices, being as thick as 0.54 inches. While this phone has 4.6" long, it only packs a way smaller 2.4 inches screen. This cellphone isn't very light comparing with today standards, weighting 4.76 oz.
Asus ships this cellphone with a quite powerful CPU running at 416 MHz with as little as 64 MB of RAM.
This cellphone has a good 240 x 320 (QVGA) 2.4" display, providing this cellphone with a good graphic quality.
This cellphone only has a 2 megapixels back facing camera. Additionally, the camera includes flash.
This cellphone uses a 1200 mAh small capacity Li-Ion battery providing this device with a poor battery life. This cellphone has a reported 200 hs stand by time and a 5 hours talk time.
The Asus M530w features Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by UMTS technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.55 x 0.54 inchesMetric11.68 x 6.48 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Marvell PXA270 (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.