Asus M930 is a quite basic phone, which counts with a 2.6 inches screen, a 2 mega-pixels back-facing camera and a fast 450 megahertz processing unit.
This phone is powered by a fast 450 megahertz processing unit with as little as 64 MB RAM memory.
This time, Asus totally forgot about weight optimization, releasing it with a 5.57 oz weight. The Asus M930 is quite thick compared to current devices, with its 0.73 inches thickness. Whereas the Asus M930 is as big as 4.44 inches long, it only comes with a much smaller 2.6" display.
The Asus M930 includes a interesting 2.6-inches screen with a 240 x 400 resolution, which makes all pictures and videos look nice.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back-facing camera.
This cellphone features a 1100 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery providing the Asus M930 with a below average battery life. According to Asus, this cellphone has an aproximate 5 hours talk time and a 200 hs stand by time.
This cellphone offers wifi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.12 x 0.73 inchesMetric11.28 x 5.38 x 1.85 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 400 x 240 pixels |
| Pixel density: | 179 pixels per inchMetric70.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | TI 2431 (Single-Core 450 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.