Asus P526 is a quite basic Windows Mobile Professional cellphone, equipped with a 2.6" screen and a 2 mega-pixels back-facing camera. Is that all? Not at all, it's just the starting point of a much deeper review.
Though this phone is 4.33" long and 2.28" wide, it only holds a way smaller 2.6 inches display. This phone is a bit thick compared to nowadays devices, with a thickness of 0.6 inches. This device is a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 4.05 oz.
Asus designed this cellphone with a nice 2.6" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a nice graphical experience. This screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This phone counts with 3G internet connection, using EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM networks.
This cellphone only has a 2 MP back-facing camera. It can also shoot videos in 220x176.
This device packs a 1300 mAh mid capacity Li-Ion removable battery that provides the Asus P526 a quite short battery duration comparing with other similar cellphones. Asus informs a 5 hours talk time and a 150 hs stand by time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.28 x 0.60 inchesMetric11 x 5.79 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.05 ouncesMetric114.82 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.