Asus P535 is a low end Windows Mobile Professional cellphone, featuring a good 520 MHz processing unit, a 2 mega-pixels back camera and a 2.8" resistive screen.
Asus forgot about weight optimization in this 5.11 ounces device, much heavier than other similar phones. The Asus P535 isn't really a compact device, taking into consideration it is 4.29" long and 2.32" wide,but it just packs a 2.8 inches display. This phone is quite thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.74".
The Asus P535 has a nice 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches display, which makes all images and videos look good. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
Asus decided to power this cellphone with a fast 520 megahertz processor and as little as 64 MB RAM memory.
The Asus P535 features wi-fi capability (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). The Asus P535 works with a SIM card for GSM carriers.
The Asus P535 only has a 2 megapixels back-facing camera. This phone can also film QVGA 320x240 videos at 15 frames per second. In addition, the camera includes flash and auto-focus.
This phone counts with a mid capacity 1300 mAh Li-Ion battery providing the Asus P535 with a quite short battery duration. Asus reports a 5 hours talk time and a 200 hs stand by time for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.32 x 0.74 inchesMetric10.9 x 5.89 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.