Asus P565 is a low end phone, packing a quite powerful 800 MHz processing unit, a 2.8" screen and a 3 megapixels back facing camera. But it's time to get into more detail.
This phone is a little bit thick compared to current phones, with its 0.63" thickness. This cellphone is 4.02 inches long, it just packs a way smaller 2.8 inches screen. It appears that Asus totally forgot about weight optimization, putting together a 4.41 oz cellphone.
Asus designed the Asus P565 with a interesting 2.8 inches screen, and a 640 x 480 (VGA) resolution, making everything look beautiful. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device ships with a good processing unit running at 800 megahertz with only 128 MB of RAM.
This cellphone only features a 3 megapixels back-facing camera. In addition, this phone's camera also has auto-focus.
This phone provides wifi connectivity (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G connection type, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Asus P565 works with a SIM card for GSM connection.
The Asus P565 features a 1300 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery life comparing with other similar devices. Asus says this phone has a 6 hours talk time and a 250 hours stand by time.
ASUS AC1900 WiFi Gaming Router (RT-AC68U) - Dual Band Gigabit Wireless Internet Router, Gaming & Streaming, AiMesh Compatible, Included Lifetime Internet Security, Adaptive QoS, Parental Control
Shop now
ASUS Laptop L510 Ultra Thin Laptop, 15.6†FHD Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB RAM, 128GB Storage, Windows 10 Home in S Mode, 1 Year Microsoft 365, Star Black, L510MA-DS04
Shop now
ASUS ROG Strix X570-E Gaming ATX Motherboard- PCIe 4.0, Aura Sync RGB Lighting, 2.5 Gbps and Intel Gigabit LAN, WIFI 6 (802.11Ax), Dual M.2 Heatsinks
Shop now
ASUS AM4 TUF Gaming X570-Plus (Wi-Fi) AM4 Zen 3 Ryzen 5000 & 3rd Gen Ryzen ATX Motherboard with PCIe 4.0, Dual M.2, 12+2 with Dr. MOS Power Stage
Shop now
ASUS ROG Strix B550-F Gaming (WiFi 6) AMD AM4 Zen 3 Ryzen 5000 & 3rd Gen Ryzen ATX Gaming Motherboard (PCIe 4.0, 2.5Gb LAN, BIOS Flashback, HDMI 2.1, Addressable Gen 2 RGB Header and Aura Sync)
Shop now
ASUS WiFi 6 Router (RT-AX3000) - Dual Band Gigabit Wireless Internet Router, Gaming & Streaming, AiMesh Compatible, Included Lifetime Internet Security, Parental Control, MU-MIMO, OFDMA
Shop now
ASUS ZenWiFi AX6600 Tri-Band Mesh WiFi 6 System (XT8 2PK) - Whole Home Coverage up to 5500 sq.ft & 6+ rooms, AiMesh, Included Lifetime Internet Security, Easy Setup, 3 SSID, Parental Control, White
Shop now
ASUS ZenWiFi AX6600 Tri-Band Mesh WiFi 6 System (XT8 2PK) - Whole Home Coverage up to 5500 sq.ft & 6+ rooms, AiMesh, Included Lifetime Internet Security, Easy Setup, 3 SSID, Parental Control, White
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.02 x 2.38 x 0.63 inchesMetric10.21 x 6.05 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 286 pixels per inchMetric112.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Marvell PXA930 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.