Asus P735 is an outdated Windows Mobile Professional cellphone, packing a compact 2.8" resistive display, a 2 megapixels back-facing camera and a good processing unit ticking at 520 megahertz. Let's take a deeper view of what this phone can give us.
Asus decided to equip this cellphone using a quite powerful 520 megahertz CPU with as little as 64 MB of RAM memory.
Apparently Asus decided not to care about this cellphone weight at all, releasing a 5.04 oz heavyweight product. This cellphone is 4.29 inches long and 2.32" wide, it just holds a smaller 2.8 inches display. The Asus P735 is quite thick compared to today's devices, with its 0.74 inches thickness.
The Asus P735 has only a 2 MP back side camera. The camera also includes flash and auto-focus.
This device has a interesting 2.8" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look quite good. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Asus P735 counts with a mid capacity 1300 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. According to Asus, this cellphone has an estimated stand by time of 220 hs and a talk time of 5 hs.
This device features WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a modem or router) and 3G connection type, using UMTS technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.32 x 0.74 inchesMetric10.9 x 5.89 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Marvell Xscale (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.