Asus Zenfone 11 Compact (Rumored) is a high-end Android cellphone, having a huge 5.9" screen, and two cameras, a 50 megapixels back facing camera and a 32 megapixels front-facing camera.
This device counts with an awesome 256 GB internal memory and while it doesn't come with an external memory slot, it is still enough to store hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about running out of space at all.
Apparently Asus forgot about weight optimization in this 6 oz cellphone. Regarding its body materials, this phone is majorly made with Glass and Aluminum. Although the Asus Zenfone 11 Compact (Rumored) is just 5.77" long and 2.68" wide, it's still able to fit a a 5.9 inches screen. This device has an inspired design, with a thickness of just 0.37".
The Asus Zenfone 11 Compact (Rumored) is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 MP front camera.
This phone includes a beautiful 5.9" display with a 1080 x 2400 resolution, which makes all images and videos look vivid and colorful.
This cellphone counts with an awesome 4600 mAh Dual Nano SIM + eSIM non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose capacity, although with this big battery you will probably buy a new phone before that happens.
This cellphone has Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices acting as a wireless router or modem) and 5G incredibly high bandiwdth connectivity. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The Asus Zenfone 11 Compact (Rumored) also comes with a couple interesting features such as Fingerprint unlock, NFC (Near Field Communication) and Bluetooth, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This device is very appropiate for you if you are looking for a social cellphone, are looking for a work cellphone, want this device for playing games or are a photography fan.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 5.77 x 2.68 x 0.37 inchesMetric14.66 x 6.81 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Materials: | Aluminum and Glass |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 5.9 inchesMetric15 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 446 pixels per inchMetric175.59 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 750 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM + eSIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.