Asus ZenFone 3 Laser is an amazing phone, featuring a large 5.5-inches screen, a very powerful Octa-Core processor running at 1.4 GHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back facing camera and an 8 MP front side camera. Let's take a deeper sight of what this cellphone has to offer.
Asus decided to power this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 430 8937 chip, backed up by an exceptional Octa-Core processing unit speeding at 1400 megahertz with a great 4 GB RAM. A great advantage of this phone is its huge 64 GB internal storage memory and an external memory card slot, enough to install lots of applications, games, photos and videos without worrying about running out of space at all.
About its materials quality, the Asus ZenFone 3 Laser is mostly built with Metal . This phone is available in two different color options, gold and gray. The Asus ZenFone 3 Laser feels much lighter than what one would think about a device of this size. This cellphone is just 0.31 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. Although this cellphone only has 5.87 inches long and 2.99" wide, it's able to fit a a 5.5" display.
The Asus ZenFone 3 Laser is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and an 8 MP front-facing camera. It also shoots 1920x1080 Full HD videos at 30 fps. Additionally, the camera includes time lapse video.
This cellphone is equipped with a high-tech 1080 x 1920 (Full HD) 5.5 inches screen, which makes everything look perfect.
The Asus ZenFone 3 Laser offers wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A (4G) ultra fast connection type and fast 3G connectivity, supported by HSPA technologies. The Asus ZenFone 3 Laser works with a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This phone has a big capacity 3000 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, while having 3000 mAh you will probably buy a new cellphone before it happens.
The Asus ZenFone 3 Laser also features a lot of useful features like Fingerprint Sensor, Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you will use this device to play tons of games, need this cellphone for work, are looking for a social device or want this phone to take tons of pictures, this phone is a great option for you.
ASUS ZenFone 9 Cell Phone, 5.9†FHD+ 2400x1080 AMOLED 120Hz, IP68, 4300mAh Battery, 50MP/12MP Dual Camera, 12MP Front, 8GB RAM, 128GB, 5G LTE Unlocked Dual SIM, Black, AI2202-8G128G-BK [US Version]
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Also Known As: | Asus ZC551KL |
| Dimensions: | 5.87 x 2.99 x 0.31 inchesMetric14.91 x 7.59 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | Gold and Gray |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 430 8937 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 28(700 APT), 38(2600), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 6(800), 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.