Asus ZenFone 3 Max is a mid-level Android phone, having a fast Quad-Core processor clocking at megahertz, a big 5.2 inches screen, a 13 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This cellphone is equipped with a powerful megahertz Quad-Core processing unit, bundled in the MediaTek chip with a huge 3 GB RAM memory. A key advantage of this phone is the 32 GB inmense internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to install tons of applications, games, pictures and videos without worrying about how much memory is left.
Asus just sells the Asus ZenFone 3 Max in color 16 777 216. This phone feels much lighter than what you would expect from a phone like this. This cellphone is just 0.34" thick, making it one of the thinnest phones nowadays. The Asus ZenFone 3 Max is quite a compact cellphone, considering it features a 5.2 inches screen and it has just 5.89 inches long.
Asus equipped the Asus ZenFone 3 Max with a good looking 5.2" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this cellphone a good level graphic quality.
The Asus ZenFone 3 Max counts with WiFi capability (but it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem), 4G LTE high speed connectivity and also HSPA+ data connection, which is a slower 4G technology and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Micro SIM card to use GSM services.
The Asus ZenFone 3 Max is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 MP front side camera. In addition, the camera has time lapse video.
This phone comes with a big 4130 mAh Li - Ion non-removable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, although with such a big battery you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
The Asus ZenFone 3 Max also features many interesting features such as Biometric fingerprint, Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is definitely a very good choice no matter whether you want a cellphone for work, want a gaming phone or need a device to mostly use social networks.
ASUS ZenFone Max Plus ZB570TL-MT67-3G32G-BK - 5.7†1920x1080-3GB RAM - 32GB Storage - LTE Unlocked Dual SIM Cell Phone - US Warranty - Black (Renewed)
Shop now
ASUS ZenFone Max 5.5inch HD+ 2GB RAM 16GB storage LTE Unlocked Dual SIM Cell phone, Sunlight Gold (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Asus ZC520TL |
| Dimensions: | 5.89 x 2.90 x 0.34 inchesMetric14.96 x 7.37 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.22 ouncesMetric147.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4130 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.