Asus ZenFone Max Plus (M1) is an incredible Android cellphone, packed with a high speed 1.5 GHz Octa-Core processor, a 5.7" screen, and 2 cameras, a 16 mega-pixels back camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
This phone is slim, being just 0.35" thick. The Asus ZenFone Max Plus (M1) is just 6.01 inches long, but it manages to hold a 5.7 inches screen. Asus offers the Asus ZenFone Max Plus (M1) in black, gold and silver. Talking about its materials quality, the Asus ZenFone Max Plus (M1) is built with Metal . Asus has made a very good design job making this device weight only 5.64 oz.
Asus decided to design the Asus ZenFone Max Plus (M1) using a MediaTek MT6750T system chip, holding an extremely powerful Octa-Core CPU speeding at 1500 MHz with a big 3 GB of RAM memory. An excellent feature of the Asus ZenFone Max Plus (M1) is the 32 GB large internal storage memory and a slot for external memory cards, which allows the user to store hundreds of applications without thinking about how much memory is left.
This cellphone features two cameras, a 16 MP back camera and a 16 megapixels front facing camera. It is also able to shoot videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps. In addition, this device's camera also features time lapse video.
Asus designed this cellphone with a gorgeous 5.7" screen, and a 1080 x 2160 resolution, making everything look absolutely great.
This device features an inmense 4130 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that provides the Asus ZenFone Max Plus (M1) an incredible battery duration. An issue to take into account is that this cellphone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, whereas having 4130 mAh you will probably buy a new phone before that becomes a real problem.
This phone features Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G great performance connectivity and also HSPA+ connection type, that is a bit slower 4G variation and 3G fast internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The Asus ZenFone Max Plus (M1) has dual sim to be able to to use two different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone also features many cool characteristics like Fingerprint Scanner, Facial recognition to unlock, Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you will use this phone majorly for social networks and internet browsing, you love taking pictures, are looking for a device to play games or want this cellphone for work, you will probably be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Also Known As: | Asus ZB570TL |
| Dimensions: | 6.01 x 2.87 x 0.35 inchesMetric15.27 x 7.29 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and Silver |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6750T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4130 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 35mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 28(700 APT) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.