AT&T F160 is a low end cellphone, having a 3 MP back-facing camera and a small 2.4" display. Let's take a deeper view of what this phone can do.
AT&T justmade this phone in black color. The AT&T F160 feels much lighter than what one would think about a cellphone this size. This phone's thickness of 0.44" is a little far from today's standards, but it still feels in the user's hand. This cellphone is 4.57 inches long, it just holds a much smaller 2.4 inches screen.
This phone has a little 153,6 MB internal storage, which may be enough for basic users considering this device also has a slot for an SD memory card to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This phone has only a 3 mega-pixels back facing camera.
AT&T equipped the AT&T F160 with an average 2.4 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look quite good.
This cellphone has the fastest 3G data connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This phone has a small 900 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. According to AT&T, this device has a reported talk time of 3 hs and a stand by time of 192 hours.
Samsung Galaxy S20 FE 5G (128GB, 6GB) 6.5" AMOLED, Snapdragon 865, IP68 Water Resistant, 5G Volte AT&T Unlocked (T-Mobile, Verizon, Sprint, Metro) G781U (Cloud Navy)
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
Nokia 6 (2017) - Prime Exclusive - 32 GB - Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile) - 5.5" Screen - Black
Shop now
Samsung Galaxy A32 4G Volte Unlocked 128GB Quad Camera (LTE Latin/At&t/MetroPcs/Tmobile Europe) 6.4" (Not for Verizon/Boost) International Version SM-A325M/DS (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Black - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Product code: | F160 |
| Dimensions: | 4.57 x 1.93 x 0.44 inchesMetric11.61 x 4.9 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 2.96 ouncesMetric83.91 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.