AT&T Fusion 2 is a quite basic cellphone, which features a 3.2 MP back-facing camera, a medium 3.5 inches touch-screen and a 800 megahertz processor.
AT&T sells the AT&T Fusion 2 with a powerful processing unit clocking at 800 MHz, included in the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A system chip with 512 MB RAM. To handle graphic intensive apps, it also uses a 200 megahertz Adreno 200 (enhanced) GPU.
AT&T appears to have forgotten about weight optimization in this 4.38 ounces device. Though the AT&T Fusion 2 is quite thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest phones out there, with a thickness of 0.46".
The AT&T Fusion 2 only features a 3.2 megapixels back facing camera. This camera also includes geo tagging.
AT&T equipped this device with a nice 3.5" screen, and a 480 x 320 resolution, providing this cellphone with a nice graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The AT&T Fusion 2 uses a 1400 mAh medium capacity removable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. According to AT&T, this phone has a reported stand by time of 348 hs and a talk time of 5 hours.
This cellphone has WiFi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot) and fast 3G connection type, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This device also includes a handful of useful features as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Huawei U8665 |
| Product code: | U8665 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.40 x 0.46 inchesMetric11.58 x 6.1 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.38 ouncesMetric124.17 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 348 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.