AT&T Z331 is a modest cellphone, provisioned with a little 2.4 inches screen and a 3 MP back side camera.
This device is a little thick compared to current cellphones, with its 0.67 inches thickness. This phone is 3.86 inches long, it just holds a much smaller 2.4 inches screen. AT&T appears to have forgotten about weight optimization in this 3.17 ounces device.
AT&T equipped this cellphone with a nice 2.4 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone an average image quality.
This cellphone comes with a 143,36 MB internal storage, which could be enough for basic users having that it also has an SD memory card expansion slot to store pictures and videos.
The AT&T Z331 only features a 3 mega-pixels back facing camera.
The AT&T Z331 has a 950 mAh small capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a consuming phone like this. This cellphone has an estimated 3 hours talk time and a 200 hs stand by time according to AT&T.
This phone features 3G fast internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
Samsung Galaxy S20 FE 5G (128GB, 6GB) 6.5" AMOLED, Snapdragon 865, IP68 Water Resistant, 5G Volte AT&T Unlocked (T-Mobile, Verizon, Sprint, Metro) G781U (Cloud Navy)
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
Samsung Galaxy A32 4G Volte Unlocked 128GB Quad Camera (LTE Latin/At&t/MetroPcs/Tmobile Europe) 6.4" (Not for Verizon/Boost) International Version SM-A325M/DS (Black)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Black - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Dimensions: | 3.86 x 2.03 x 0.67 inchesMetric9.8 x 5.16 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 143,36 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.