BlackBerry 7130c / 7130g / 7130v / 7130 is an outdated cellphone. Let's take a deeper look at what this cellphone can do.
This device is a bit thick compared to current devices, with its 0.7 inches thickness. This cellphone is a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 4.2 oz.
This cellphone counts with a 65,54 MB internal storage, a low amount that could be a bit low for most users considering that the BlackBerry 7130c / 7130g / 7130v / 7130 doesn't ship with a slot for an SD memory card.
This phone includes a poor display with a 260 x 240 resolution, losing a lot of details in images and videos.
This cellphone offers 3G connectivity, over EDGE technologies. The BlackBerry 7130c / 7130g / 7130v / 7130 works with a SIM card for GSM carriers.
This phone has no cameras at all.
This cellphone has a poor capacity 1100 mAh Li-Ion removable battery providing the BlackBerry 7130c / 7130g / 7130v / 7130 with a below average battery life. This phone has a reported 4 hs talk time and a 432 hs stand by time according to Blackberry.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.50 x 2.20 x 0.70 inchesMetric11.43 x 5.59 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 260 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA901 (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 16 MB |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 432 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.