BlackBerry R10 is a mid-to-low level BlackBerry phone, provisioned with a small 3.1-inches screen and a 5 MP back camera. Let's take a deeper sight of what this device offers to us.
A good point of the BlackBerry R10 is the 8 GB quite large internal storage and whereas it doesn't include an SD card slot, it should be enough to install hundreds of applications, but it probably wouldn't be enough if you are planning to install a couple of the heaviest games currently available or taking tons of pictures and videos.
The BlackBerry R10 is offerred in three color options, black, red and white. This phone is quite a compact cellphone, taking into consideration it presents a 3.1 inches screen and it's only 0" long.
The BlackBerry R10 is equipped with only a 5 MP back facing camera.
Blackberry designed this phone with an absolutely amazing 3.1 inches screen, and a 720 x 720 resolution, which makes it impossible to even distinguish the pixels taking part of the screen.
This phone provides Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot). The BlackBerry R10 doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone features a 2180 mAh large non-removable battery, which isn't very much for a device like this. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts losing capacity, even though having 2180 mAh you will probably buy a new cellphone before it happens.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry 10 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
Display | |
| Size: | 3.1 inchesMetric7.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 720 pixels |
| Pixel density: | 328 pixels per inchMetric129.13 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.