Blackview A 96 is a high-end phone released a few years ago, provisioned with a great 2200 MHz Octa-Core CPU, a really big 6.5 inches display, a 48 MP back side camera and a 16 megapixels front facing camera.
Although this phone is only 6.37 inches long, it manages to contain a 6.5 inches display. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.34 inches. The Blackview A 96 feels a bit heavy comparing to other phones , weighting 6.84 ounces. onlymade the Blackview A 96 in color provence purple; obsidian black.
packed this device with an absolutely amazing 6.5-inches screen, and a resolution of 1080 x 2400 , which makes all images and videos look amazing.
decided to equip this device with a MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) system chip, which holds an extremely powerful Octa-Core CPU clocking at 2.2 gigahertz with a big 8 GB RAM memory. This phone has an awesome 128 GB internal memory and whereas it doesn't come with an external memory slot, it is still enough to store lots of applications, games, photos and videos without thinking about how much storage capacity is left.
The Blackview A 96 includes wifi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone uses a Nano SIM card to use GSM services.
This phone features two cameras, a 48 megapixels back facing camera and a 16 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone also features a wide range of interesting features such as Fingerprint ID, NFC, Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone uses a big capacity 4380 mAh Dual Nano SIM non-removable battery, enough to provide the Blackview A 96 with an extremely long battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to last shorter, whereas having 4380 mAh you will probably discard this device before that becomes a real problem.
No matter whether you are looking for a device to majorly use social networks and internet browsing, you love taking photos, want this cellphone for work or are looking for a gamer device, you will definitely be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.37 x 2.92 x 0.34 inchesMetric16.18 x 7.42 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.84 ouncesMetric193.91 gImperial |
| Colors: | Provence Purple; Obsidian Black |
| Release date: | 2023-09-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 405 pixels per inchMetric159.45 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2200 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.