Blackview A100 is a mid-end Android device launched back in the year 2021, packed with a large 6.7 inches screen, and 2 cameras, a 12 MP back side camera and an 8 MP front-facing camera.
A good point of this device is its 128 GB big internal memory and although it doesn't have an external SD slot, it it is more than enough to install tons of applications, games, photos and videos without worrying about running out of space.
Although this cellphone is just 6.55 inches long, it's able to fit a a 6.7 inches display. This cellphone has a wonderful design, with a thickness of just 0.35 inches. made this cellphone in a nice range of colors: blue, gray, green and pink. About its materials, this device is mostly built with Plastic . has made a great job making this phone weight just 6.88 oz.
This phone includes an amazing 1080 x 2400 6.7" display, giving this phone a great image quality.
This phone includes WiFi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance data connection and also HSPA+ connection type, a slower 4G type and 3G fast connectivity, over HSDPA technologies. The Blackview A100 works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The Blackview A100 features two cameras, a 12 megapixels back side camera and an 8 megapixels front facing camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
This phone comes with a big capacity 4680 mAh non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to consider is that the Blackview A100's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, although with so much capacity you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
This phone also comes with a great numbre of interesting characteristics such as Fingerprint ID, NFC, Bluetooth (4.2 ), GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want this cellphone to play games, need it for work or are looking for a social cellphone, this phone is probably the correct choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.55 x 3.06 x 0.35 inchesMetric16.64 x 7.77 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.88 ouncesMetric195.04 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Green and Pink |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2021-06-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P70 MT6771V/CT (12 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP3 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4680 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.