Blackview A200 Pro is an impressive device released a few years ago, which counts with a large 6.7-inches screen, and 2 cameras, a 108 mega-pixels back-facing camera and a 16 megapixels front side camera.
Being just 0.34 inches thick,this phone is incredibly slim and stilized. This cellphone is quite a compact device, considering it features a 6.7 inches screen and it is just 6.39" long. didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.91 ounces device. made this cellphone in daybreak blue, meteor purple and polar night black.
The Blackview A200 Pro includes a gorgeous 1080 x 2400 6.7" display, providing this device with a unique graphical experience.
This phone counts with a 256 GB large internal storage memory and a slot for external memory cards, allowing the user to install hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without having to worry about filling the device.
This cellphone counts with WiFi connection (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G high speed data connection and also HSPA+ internet connection (which is a bit slower 4G network) and the fastest 3G connection type, over HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM connection.
This phone features two cameras, a 108 megapixels back camera and a 16 megapixels front side camera.
The Blackview A200 Pro counts with an inmense 5050 mAh Nano SIM non-removable battery, enough to provide this device with a great battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't change it when it begins to live shorter, even though having 5050 mAh you will probably replace this phone before it happens.
The Blackview A200 Pro also features a few interesting features such as Fingerprint Reader, Bluetooth (5.2) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are an amateur photographer, want a work device, are looking for a device to majorly use social networks and internet browsing or need a phone to play tons of games, you will definitely be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.39 x 2.90 x 0.34 inchesMetric16.23 x 7.37 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.91 ouncesMetric195.9 gImperial |
| Colors: | Daybreak Blue, Meteor Purple and Polar Night Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2023-08-21 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1300 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5050 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 108 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.