Blackview A50 is a mid-to-low level phone launched a few years ago, equipped with a 6 inches display, and two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera.
A good point of this phone is its huge 64 GB internal storage and whereas it doesn't come with an SD memory slot, it is still enough to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without thinking about running out of space at all.
This device is available in many different color variations, blue, gradient, gray and green. Talking about its construction quality, the Blackview A50 is mostly manufactured with Plastic and Plastic . has made an excellent design job making this phone weight just 5.5 ounces. This cellphone just has 6.16" long and 2.87 inches wide, but it still manages to hold a 6 inches display. Being just 0.35" thick,the Blackview A50 is slim and good-looking.
packed this phone with a good level 6-inches screen, and a resolution of 1560 x 720 , which makes it hard to see the pixels that compose the screen.
The Blackview A50 features two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 MP front facing camera. The Blackview A50 also shoots videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps.
The Blackview A50 counts with an amazing 4280 mAh non-removable battery that can keep this device running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, whereas with this big battery you will probably replace this phone before it becomes an issue.
This phone features WiFi capability (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) great performance connection type and also HSPA+ connection type, that is a lower speed 4G variation and fast 3G connectivity, using HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM carriers.
This phone also comes with a great numbre of great characteristics as Fingerprint ID, Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you want a phone to majorly use social networks, this device is probably the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.16 x 2.87 x 0.35 inchesMetric15.65 x 7.29 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | Blue, Gradient, Gray and Green |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2022-03-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Pixel density: | 286 pixels per inchMetric112.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4280 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.