Blackview A52 is a mid level Android phone launched some years ago, packing a large 6.5 inches screen and a 13 MP back side camera.
Even though the Blackview A52 only has 6.46 inches long, it manages to pack a 6.5" screen. The Blackview A52 is slim, with a thickness of just 0.36". appears to have forgotten about weight optimization in this 6.46 ounces cellphone.
equipped this phone with a nice 6.5 inches display, and a 720 x 1600 resolution, providing this phone with a nice graphical experience.
The Blackview A52 counts with a 32 GB awesome internal storage and a slot for SD memory cards, enough to install hundreds of apps without worrying about running out of space at all.
This device features wifi connectivity (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed connection type and also HSPA+ connection type, a lower speed 4G type and fast 3G connectivity, over HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card to use GSM services.
The Blackview A52 has only a 13 mega-pixels back camera.
This cellphone also includes a couple cool characteristics such as Bluetooth (4.2 ) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 5180 mAh amazing Dual Nano SIM non-replaceable battery providing this cellphone a marvelous battery life. An issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it starts to lose capacity, although with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before it happens.
In case need a phone to mostly use social networks and internet browsing, this cellphone is probably the right one .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.46 x 2.44 x 0.36 inchesMetric16.41 x 6.2 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.46 ouncesMetric183.14 gImperial |
| Release date: | 2022-11-20 |
Display | |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | UNISOC SC9863A1 |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.