Blackview A53 is an interesting Android phone, having a 2000 megahertz Quad-Core processor, a really big 6.5" screen, and two cameras, a 12 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.37". The Blackview A53 is a very compact phone, taking into account that it packs a 6.5 inches display and it has just 6.48 inches long and 3.03" wide. This cellphone is offerred in 3 different color options, murky black, rock grey and starry blue. did a great optimization job making the Blackview A53 weight just 6.81 oz.
The Blackview A53 is equipped with a good level 720 x 1600 6.5-inches screen, giving this cellphone a very nice graphical experience.
equipped this cellphone with a MediaTek Helio A22 MT6761V/W (12 nm) chip, which holds a very fast Quad-Core processing unit ticking at 2000 MHz with a great 3 GB of RAM. A nice advantage of this cellphone is its quite big 16 GB internal storage and a slot for an SD memory card, which allows the user to store a couple hundred apps and games without worrying about space.
This cellphone has WiFi connectivity (and it can be provided to other devices acting as a wireless router). The Blackview A53 doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled device.
This phone has two cameras, a 12 MP back side camera and a 5 MP front-facing camera.
The Blackview A53 features a 5080 mAh incredible non-replaceable battery that can keep it running for several hours without charging it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, while having 5080 mAh you will probably buy a new device before it happens.
This phone also includes a couple of useful characteristics like Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you need a cellphone majorly for internet broswing and social networks or will use this cellphone for playing games, you will definitely be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.48 x 3.03 x 0.37 inchesMetric16.46 x 7.7 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.81 ouncesMetric193.06 gImperial |
| Colors: | Murky Black, Rock Grey and Starry Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 MT6761V/W (12 nm) |
| Processor: | Quad-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5080 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.