Blackview A53 Pro is a little bit outdated Android device, equipped with a really big 6.5" screen, a high performance 2.3 GHz Octa-Core CPU, and two cameras, a 12 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera. Let's take a closer sight of what this cellphone can give us.
This phone ships with a very powerful 2300 MHz Octa-Core CPU, included in a MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) chip and a great 4 GB RAM memory. A good advantage of this cellphone is its big 64 GB internal memory and an SD extension slot, allowing you to store lots of applications, games, pictures and videos without having to worry about how much memory is left.
The Blackview A53 Pro feels much lighter than what you would expect from a cellphone like this. This cellphone is very thin and stilized, with a thickness of just 0.37 inches. This cellphone is quite a compact cellphone, given that it features a 6.5" display and it is only 6.48 inches long. This phone is offerred in 3 different colors, murky black, rock grey and starry blue.
equipped the Blackview A53 Pro with a good looking 6.5-inches display, and a resolution of 720 x 1600 , which makes everything look very good.
The Blackview A53 Pro provides wi-fi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a wireless router or modem). The Blackview A53 Pro doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This phone features two cameras, a 12 megapixels back camera and a 5 megapixels front-facing camera.
This cellphone has a 5080 mAh massive non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, though having 5080 mAh you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
This device also features a couple of useful features like Bluetooth, GPS Localization and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you will use it as a social cellphone, want a phone for work or want a cellphone for gaming, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.48 x 3.03 x 0.37 inchesMetric16.46 x 7.7 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.81 ouncesMetric193.06 gImperial |
| Colors: | Murky Black, Rock Grey and Starry Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2300 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5080 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.