Blackview A55 Pro is a mid level Android cellphone released a few years ago, coming with a really big 6.5-inches display, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's specifications when we get into deeper details.
It seems like forgot about weight optimization in this 6.95 ounces cellphone. This cellphone only has 6.49" long, but it's still able to fit a a 6.5" screen. Being just 0.36" thick,this cellphone is incredibly slim and good-looking. The Blackview A55 Pro is sold in many different color options, black, blue, green and white. The Blackview A55 Pro design combines Plastic and Plastic .
This phone includes a very good 6.5-inches screen with a 1600 x 720 resolution, making everything look colorful and brightful.
This phone comes with a huge 64 GB internal storage and though it doesn't include a slot for an SD memory card, it is still enough to install hundreds of apps and even the largest games available nowadays without even thinking about running out of space.
This phone has two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 MP front facing camera. The Blackview A55 Pro can also film videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
The Blackview A55 Pro uses a 4780 mAh great non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery life. An issue to consider is that this device's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, whereas having 4780 mAh you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
The Blackview A55 Pro features wifi connectivity (which can be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem), LTE (4G) great performance data connection and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G technology and the fastest 3G connection type, over HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to use GSM services.
This phone also features a great numbre of interesting features as Fingerprint unlock, Bluetooth, GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is a very good choice if you will use it as a social device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.49 x 3.02 x 0.36 inchesMetric16.48 x 7.67 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.95 ouncesMetric197.03 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and White |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2022-03-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P22 MT6762V (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.