Blackview A55 is a decent device released some years ago, in 2021, having a big size 6.5-inches screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera. Let's take a better sight of what this phone can give us.
This phone feels a bit heavy for a phone of this size, with a weight of 6.91 oz. This phone is extremely thin and stilized, with a thickness of just 0.36 inches. Whereas the Blackview A55 is only 6.48" long, it is still able to fit a a 6.5 inches display. sells the Blackview A55 in a nice range of colors like blue, gradient, gray and green.
A good advantage of this phone is its big 16 GB internal storage and whereas it doesn't have an SD extension slot, it should be enough to store a couple hundred apps and games, but it might not be enough if you are planning to install some of the largest games currently available or taking tons of pictures and videos.
packed this cellphone with a good looking 6.5" screen, and a resolution of 1600 x 720 , which makes all images and movies look very nice.
This phone features two cameras, an 8 MP back camera and a 5 mega-pixels front side camera. It is capable of shooting videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
This phone uses a 4780 mAh huge non-replaceable battery, enough to provide the Blackview A55 with an incredible battery life. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to lose capacity, while with such a huge battery size you will probably replace this phone before that becomes an issue.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) fast internet connection and also HSPA+ connection type, that is a slower 4G type and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also features a great numbre of great features like Fingerprint Scanner, Bluetooth (allows communication with other cellphones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you want a social phone, you will definitely love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.48 x 3.02 x 0.36 inchesMetric16.46 x 7.67 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.91 ouncesMetric195.9 gImperial |
| Colors: | Blue, Gradient, Gray and Green |
| Release date: | 2021-12-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A22 MT6761V (12 nm) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.