Blackview A70 Pro is a mid level Android phone released many years ago, featuring a big size 6.5-inches screen, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front-facing camera. Let's take a deeper view of what this cellphone can give us.
This phone has a 32 GB awesome internal storage and though it doesn't have an external memory card slot, it it is more than enough to install lots of apps, games, songs, photos and videos without worrying about how much storage capacity is left.
appears to have forgotten about weight optimization in this 7.23 oz device. This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.38 inches. Even though this phone only has 6.5" long, it's still able to fit a a 6.5 inches screen. This cellphone is sold in multiple colors, black, blue, green and red. The Blackview A70 Pro construction is a mix of Plastic and Plastic .
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back side camera and a 5 MP front facing camera. It also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
designed the Blackview A70 Pro with a very good 6.5 inches screen, and a resolution of 1600 x 720 , making everything look beautiful.
This phone offers Wi-Fi connection (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE high performance internet connection and also HSPA+ internet connection, that is a slower 4G variation and fast 3G connectivity, using HSDPA technologies. This device uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone has a 5380 mAh massive non-replaceable battery providing this phone a great battery life. An issue to consider is that this device's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, whereas with this big battery you will probably buy a new cellphone before that happens.
The Blackview A70 Pro also includes plenty of useful features as Fingerprint Scanner, Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
In case are looking for a phone to majorly use social networks, this phone is a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.50 x 3.03 x 0.38 inchesMetric16.51 x 7.7 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 7.23 ouncesMetric204.97 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and Red |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2021-12-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.