Blackview A70 is a mid-to-low level Android cellphone, featuring an enormous 6.5 inches screen, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. But it's time to get into some more details.
This phone comes with a 32 GB huge internal storage and whereas it doesn't include an SD card slot, it is still enough to install hundreds of applications and even the largest games available nowadays without thinking about how much storage is left.
This phone only has 6.51" long, but it's still able to fit a a 6.5" screen. The Blackview A70 is extremely thin and practical, with a thickness of just 0.33 inches. The Blackview A70 is sold in a nice range of color variations, black, blue, green and red. This cellphone design uses Plastic and Plastic . This cellphone isn't very light comparing to other cellphones , weighting 7.23 oz.
The Blackview A70 features two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera. This cellphone also films videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone has a nice 6.5 inches screen with a 1600 x 720 resolution, which makes all photos and videos look vivid.
This phone has a 5380 mAh incredible non-removable battery, enough to provide the Blackview A70 with an incredible battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, even though with so much capacity you will probably buy a new cellphone before it happens.
This device provides wifi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) fast data connection and also HSPA+ data connection, which is a bit slower 4G variation and 3G fast connectivity, using HSDPA technologies. This device works with a Nano SIM card for GSM carriers.
The Blackview A70 also features a wide variety of useful characteristics like Fingerprint Scanner, Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is a good choice if you will use this cellphone majorly for social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.51 x 3.05 x 0.33 inchesMetric16.54 x 7.75 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 7.23 ouncesMetric204.97 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and Red |
| Materials: | Plastic and Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | IMG8322 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.