Blackview A80 Plus is a nice Android phone, with an enormous 6.5" screen, a 13 megapixels back side camera and a 5 megapixels front-facing camera.
An amazing feature of this phone is its huge 64 GB internal storage and though it doesn't come with an external memory card slot, it it is more than enough to install hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without even thinking about running out of space.
The Blackview A80 Plus construction combines Plastic and Plastic . The Blackview A80 Plus is much lighter than what you would expect from a cellphone like this. This phone is offerred in a lot of color options like black, blue, green and white. This cellphone is only 6.41" long, but it still manages to hold a 6.5 inches display. This device has a wonderful design, with a thickness of just 0.35".
packed the Blackview A80 Plus with a good level 6.5 inches display, and a resolution of 1560 x 720 , giving this device a good level image quality.
This device features two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 megapixels front camera. This phone can also shoot Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
This cellphone features a 4680 mAh inmense non-removable battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, whereas with such a huge battery size you will probably discard this phone before that happens.
This cellphone includes Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE fast data connection and also HSPA+ connectivity, that is a bit slower 4G network and the fastest 3G connectivity, using HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also features a wide variety of great characteristics such as Fingerprint Sensor, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you will use it as a social cellphone, this device is a great option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.41 x 3.06 x 0.35 inchesMetric16.28 x 7.77 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and White |
| Materials: | Plastic and Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Pixel density: | 264 pixels per inchMetric103.94 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4680 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.