Blackview A80s is a bit outdated cellphone launched many years ago, packing a big size 6.2-inches display, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into more details.
This phone is just 0.35" thick, taking it to the thinnest phone's category. Whereas this cellphone is only 6.2 inches long, it manages to pack a 6.2" screen. Talking about its design materials, the Blackview A80s is majorly built with Plastic and Plastic . This phone feels much lighter than what you would expect from a cellphone of this size. This phone is for sale in a lot of color variations like black, blue, green and white.
This phone is equipped with a good level 6.2 inches display with a 1520 x 720 resolution, providing this phone with a very nice image quality.
A great advantage of the Blackview A80s is its astonishing 64 GB internal storage and although it doesn't include an external memory slot, it is still enough to install hundreds of apps and even the largest games available nowadays without even thinking about filling it.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. This phone can also film 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This cellphone has a 4200 mAh high capacity non-replaceable battery providing this phone an incredible battery life. An issue to take into account is that the Blackview A80s's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to get older, although with so much capacity you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
This device features wi-fi capability (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection type and also HSPA+ connectivity, that is a bit slower 4G type and fast 3G connectivity, supported by HSDPA technologies. The Blackview A80s works with a Nano SIM card to use GSM services.
This phone also comes with a wide range of useful features as Fingerprint Reader, NFC, Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you need a phone to majorly use social networks, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.00 x 0.35 inchesMetric15.75 x 7.62 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green and White |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2021-01-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.2 inchesMetric15.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Pixel density: | 271 pixels per inchMetric106.69 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.