Blackview A85 is a little bit outdated device, provisioned with a really big 6.5" screen, a 50 MP back side camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The Blackview A85 is a compact cellphone, taking into consideration it has a 6.5" screen and it is only 6.47" long and 3" wide. This phone is just 0.34 inches thick, making it one of the thinnest cellphones currently available. This time, it seems like didn't care so much about the weight in this 6.81 oz phone.
This phone comes with a 128 GB excellent internal storage and a slot for external memory cards, allowing the user to install hundreds of applications and even the largest games available nowadays without even thinking about how much memory is left.
This device features two cameras, a 50 megapixels back camera and an 8 MP front side camera.
packed this cellphone with a interesting 6.5-inches display, and a resolution of 720 x 1612 , giving this cellphone a very nice graphical experience.
This device uses a large 4480 mAh non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that the Blackview A85's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to lose its charge, though having 4480 mAh you will probably replace this phone before that happens.
The Blackview A85 offers wifi connectivity (which can be provided to other devices acting as a modem or router), LTE 4G fast data connection and also HSPA+ internet connection, that is a bit slower 4G variation and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone also includes a lot of useful characteristics as Fingerprint unlock, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your device close to another NFC device or tag), Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you will use it as a social phone, will use it as a gaming cellphone, need it for work or are a photography fan, this phone is probably very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.47 x 3.00 x 0.34 inchesMetric16.43 x 7.62 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.81 ouncesMetric193.06 gImperial |
Display | |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1612 x 720 pixels |
| Pixel density: | 272 pixels per inchMetric107.09 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | UNISOC Tiger T606 |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4480 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.