Blackview A90 is a pretty good Android cellphone launched many years ago, which features a large 6.4" display, a 12 MP back-facing camera and an 8 MP front camera.
This device has a 64 GB huge internal storage and even though it doesn't include a slot for external memory cards, it it is more than enough to store tons of apps, games, pictures and videos without thinking about filling the cellphone.
is offering this cellphone in a lot of color options, black, blue, orange and purple. This device is just 0.35" thick, making its way into the thinnest cellphones podium. The Blackview A90 is quite a compact phone, given that it packs a 6.4 inches screen and it's only 6.55" long and 3.06 inches wide. made a very good optimization job making the Blackview A90 weight just 6.53 oz. About its body materials, this cellphone is mainly created with Plastic .
This cellphone is equipped with two cameras, a 12 megapixels back-facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. The Blackview A90 can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
packed this cellphone with a good looking 6.4 inches display, and a 1560 x 720 resolution, providing this phone with a detailed graphical experience.
This phone provides Wi-Fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) great performance internet connection and also HSPA+ connectivity, a bit slower 4G type and the fastest 3G connection type, over HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone features an incredible 4280 mAh non-replaceable battery that provides the Blackview A90 a great battery life. An issue to take into consideration is that the Blackview A90's battery is non-removable so you can't change it when it begins losing capacity, while with such a great capacity you will probably buy a new device before it becomes a real problem.
This cellphone also comes with a wide variety of interesting features such as Fingerprint Reader, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (4.2 ), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you need a device to majorly use social networks and internet browsing, you will definitely love this device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.55 x 3.06 x 0.35 inchesMetric16.64 x 7.77 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Orange and Purple |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2021-05-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.4 inchesMetric16.3 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Pixel density: | 268 pixels per inchMetric105.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P60 MT6771 (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP3 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4280 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.