Blackview A95 is a nice Android device launched a few years ago, coming with a large 6.5 inches screen, a 20 mega-pixels back side camera and an 8 MP front camera.
It appears that didn't care much about the weight in this 6.88 ounces device. About its construction materials, this cellphone is mainly made with Plastic . The Blackview A95 just has 6.44" long and 2.97 inches wide, but it manages to hold a 6.5" screen. The Blackview A95 is extremely slim and comfortable, being just 0.34 inches thick. The Blackview A95 is available in three colors, black, blue and gold.
designed the Blackview A95 with a interesting 6.5-inches screen, and a 1600 x 720 resolution, providing this phone with a very good graphic quality.
A key aspect of this phone is its large 128 GB internal memory and even though it doesn't have an SD memory card expansion slot, it it is more than enough to store hundreds of applications without thinking about running out of space.
This device is equipped with two cameras, a 20 MP back side camera and an 8 mega-pixels front camera. The Blackview A95 also captures 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This cellphone comes with a large 4380 mAh non-removable battery providing this cellphone a marvelous battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't removable so you can't change it when it starts to get older, while having 4380 mAh you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone counts with Wi-Fi capability (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE high speed connection type and also HSPA+ connectivity, a slower 4G variation and 3G fast connection type, supported by HSDPA technologies. The Blackview A95 works with a Nano SIM card to use GSM services.
The Blackview A95 also comes with a lot of interesting features such as Fingerprint Scanner, Bluetooth (4.2 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is definitely a great choice no matter if you need it for work, will use this phone to play tons of games or will use it majorly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.44 x 2.97 x 0.34 inchesMetric16.36 x 7.54 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.88 ouncesMetric195.04 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2022-01-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P70 MT6771V/CT (12 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP3 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.