Blackview BL5000 is an impressive cellphone, packing an extremely fast 2200 megahertz Octa-Core processor, a large 6.4 inches screen, and two cameras, a 12 MP back-facing camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
This cellphone is for sale in three different color options, black, green and orange. didn't put much effort to reduce weight in this 9.63 oz cellphone, much heavier than other similar devices. Although this cellphone is only 6.46 inches long and 3.17 inches wide, it still manages to hold a 6.4" screen.
The Blackview BL5000 includes a gorgeous 6.4-inches display with a 1080 x 2300 resolution, which makes everything look vivid and colorful.
sells the Blackview BL5000 with a Dimensity 700 MT6833 chip, which holds an extremely fast Octa-Core processor clocking at 2.2 gigahertz and a great 8 GB RAM memory. A key advantage of the Blackview BL5000 is its 128 GB huge internal storage memory and though it doesn't come with an SD card slot, it it is more than enough to install tons of apps, games, songs, photos and videos without having to worry about filling the cellphone.
The Blackview BL5000 features two cameras, a 12 megapixels back side camera and a 16 MP front camera. It is also able to capture videos in 2048x1536.
This cellphone features Wi-Fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a router or modem) and 5G latest data connection. The Blackview BL5000 uses 2 Nano SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers at the same time.
The Blackview BL5000 also features lots of useful characteristics as Fingerprint Identification, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.2 ), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
The Blackview BL5000 packs a 4980 mAh great non-removable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that the Blackview BL5000's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, whereas with such a great capacity you will probably buy a new device before that happens.
This cellphone is the correct choice no matter if you are looking for a gaming cellphone, need a phone for work, want this phone to take many pictures or want this device mostly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.46 x 3.17 x 0.50 inchesMetric16.41 x 8.05 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 9.63 ouncesMetric273.01 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.4 inchesMetric16.3 cmImperial |
| Resolution: | 2300 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 397 pixels per inchMetric156.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Dimensity 700 MT6833 |
| Processor: | 2*A76 2.2GHz, 6*A55 2.0GHz, 64-bit (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | ARM G57 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4980 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 2048 x 1536 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79 |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900), 19(800) |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.