Blackview BV4800 Pro is a decent Android phone, having an enormous 6.6-inches screen, and 2 cameras, a 16 MP back camera and an 8 megapixels front-facing camera. But it's time to get into much more details.
is offering the Blackview BV4800 Pro in 3 different colors: black, green and orange. This cellphone is just 0" long, but it manages to hold a 6.6 inches screen.
An excellent feature of the Blackview BV4800 Pro is its large 128 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, more than enough to install hundreds of applications without having to worry about running out of space at all.
This phone is equipped with a poor 6.6 inches screen with a x resolution, making it have a not-so-good graphical experience.
The Blackview BV4800 Pro provides 4G (LTE-A) really quick connection type and also HSPA+ connection type (a bit slower 4G variation) and 3G fast connectivity, using HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone is equipped with two cameras, a 16 MP back side camera and an 8 megapixels front camera.
This phone also comes with lots of great features as Near Field Communication (NFC), Bluetooth (enables communication with other devices, computers and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone uses a high capacity 5180 mAh non-replaceable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to live shorter, whereas with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before that happens.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | 10.09 ouncesMetric286.05 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 MT6762V/WD (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.