Blackview BV4900 Pro is a mid-level Android device, including a fast MHz Octa-Core processor, a 5.7" display, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front camera.
This cellphone is for sale in a lot of colors, black, green, orange and yellow. Even though this phone just has 6.2" long and 3.07" wide, it is able to fit a a 5.7" screen. The Blackview BV4900 Pro is a bit thick compared to today's devices, being as thick as 0.54 inches. This cellphone feels a bit heavy for a phone of this size, weighting 9.21 oz.
This phone is equipped with a very good 720 x 1440 5.7-inches display, which makes everything look very good.
decided to sell this cellphone with a fast Octa-Core processor running at megahertz, bundled in the MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) chip with a large 4 GB RAM memory. The Blackview BV4900 Pro counts with an excellent 64 GB internal memory and an external memory card slot, allowing you to install hundreds of apps without having to worry about running out of space at all.
The Blackview BV4900 Pro offers wi-fi capability (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) high speed data connection and also HSPA+ connection type (a bit slower 4G technology) and 3G fast connection type, over HSDPA technologies. This phone has 2 Nano SIM cards to be able to to use 2 different phone lines or carriers at the same time.
The Blackview BV4900 Pro features two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 MP front camera. It also films videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This cellphone also features a wide variety of interesting features such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.0 ), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Blackview BV4900 Pro features a large 5580 mAh non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to take into account is that the Blackview BV4900 Pro's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to live shorter, while with so much capacity you will probably buy a new cellphone before it happens.
The Blackview BV4900 Pro is definitely the right one for you no matter if you are looking for a social phone, are looking for a phone for work or want a cellphone for gaming.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.07 x 0.54 inchesMetric15.75 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 9.21 ouncesMetric261.1 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.