Blackview BV4900 is a pretty good phone, packing a really big 5.7" screen, a very fast 2000 MHz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 5 megapixels front side camera. Let's take a better look at what this device offers to us.
This cellphone is for sale in lots of color variations: black, green, orange and yellow. didn't put much effort to reduce weight in this 9.21 ounces device, much heavier than other similar cellphones. This cellphone is a little bit thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.54". This phone is a very compact device, considering it packs a 5.7 inches display and it is only 6.2" long.
equipped the Blackview BV4900 with a Mediatek helio A22 MT6761V/WE (12 nm) system chip, backed up by a very fast 2 gigahertz Quad-Core CPU and a big 3 GB RAM. A key aspect of this cellphone is its large 32 GB internal storage memory and an external SD slot, allowing the user to install lots of applications, games, photos and videos without worrying about filling it.
The Blackview BV4900 is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 MP front facing camera. It can also capture videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
designed this phone with a good looking 5.7-inches display, and a 720 x 1440 resolution, giving this phone a very good graphical experience.
This cellphone features a 5580 mAh large non-replaceable battery that provides this device an amazing battery duration. An issue to consider is that this phone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, whereas having 5580 mAh you will probably replace this device before that becomes an issue.
The Blackview BV4900 provides Wi-Fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone comes with two Nano SIM cards so it's able to use 2 different phone lines or carriers at the same time.
The Blackview BV4900 also comes with a great numbre of great characteristics such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you need this cellphone for work, will use this cellphone for gaming or are looking for a social phone, this cellphone is definitely a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.07 x 0.54 inchesMetric15.75 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 9.21 ouncesMetric261.1 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek helio A22 MT6761V/WE (12 nm) |
| Processor: | 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | IMG GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.