Blackview BV4900s is a fair quality Android phone, including a megahertz Octa-Core CPU, a huge 5.7" screen, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front facing camera.
The Blackview BV4900s is sold in a lot of color variations, black, green, orange and yellow. This cellphone is quite thick for today's standards, being as thick as 0.54 inches. While this cellphone just has 6.2" long, it still manages to pack a 5.7" display. forgot about weight optimization in this 9.21 oz phone, much heavier than other similar phones.
The Blackview BV4900s is equipped with a good level 5.7-inches display with a 720 x 1440 resolution, which makes all images and movies look vivid.
decided to power this cellphone using a quite powerful Octa-Core CPU running at MHz, packed into the Unisoc SC9863A (28 nm) chip with a large 2 GB of RAM. A great advantage of this phone is the 32 GB astonishing internal memory and a slot for external memory cards, allowing you to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about filling the cellphone.
This phone features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It is capable of shooting videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This cellphone has an amazing 5580 mAh non-removable battery, enough to provide the Blackview BV4900s with an incredibly long battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to get older, though with such a big battery you will probably buy a new cellphone before it happens.
The Blackview BV4900s includes Wi-Fi connectivity (which can be provided to other devices acting as a modem). This phone has dual sim cards so it's able to use 2 different phone lines or carriers.
This device also comes with a lot of useful features as NFC, Bluetooth (5.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
In case want a cellphone mainly for internet broswing and social networks, this cellphone is the correct choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.07 x 0.54 inchesMetric15.75 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 9.21 ouncesMetric261.1 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE 8322 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.