Blackview BV5100 is a good cellphone, packing a large 5.7" display, a good MHz Octa-Core CPU, and 2 cameras, a 16 mega-pixels back-facing camera and a 13 mega-pixels front facing camera. Let's take a closer view of what this phone can give us.
This phone is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.54". The Blackview BV5100 is just 6.2 inches long and 3.07" wide, but it's able to fit a a 5.7 inches screen. Apparently totally forgot about weight optimization, putting together a 9.7 oz device. The Blackview BV5100 is for sale in a wide range of color variations, black, green, orange and yellow.
equipped this phone with a good level 5.7" display, and a resolution of 720 x 1440 , which makes everything look very good.
This cellphone is equipped with a MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) chip, holding a fast Octa-Core processor running at megahertz and a large 4 GB RAM memory. An excellent feature of this phone is its big 64 GB internal memory and a slot for external memory cards, allowing you to install hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without even thinking about running out of space at all.
The Blackview BV5100 features WiFi capability (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE-A really quick connectivity and also HSPA+ connectivity (which is a lower speed 4G type) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This device has two Nano SIM cards so it is able to use two different phone lines at the same time.
This device is equipped with two cameras, a 16 megapixels back side camera and a 13 megapixels front camera. It is also able to film 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This phone comes with an incredible 5580 mAh non-removable battery that provides the Blackview BV5100 an impressive battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, although with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone also comes with a great numbre of interesting features as Fingerprint unlock, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth, GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you are looking for a cellphone for work, will use it as a gaming phone or want a social phone, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.07 x 0.54 inchesMetric15.75 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 9.70 ouncesMetric274.99 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.