Blackview BV5200 Pro is a little bit outdated Android cellphone released a few years ago, packed with a huge 6.1" display, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front facing camera.
An amazing feature of this phone is its large 64 GB internal storage memory and though it doesn't include an SD card slot, it it is more than enough to store tons of applications, games, photos and videos without having to worry about filling it.
This phone is a little thick compared to nowadays devices, with its 0.54 inches thickness. The Blackview BV5200 Pro is a compact cellphone, given that it has a 6.1 inches display and it is only 6.36 inches long. This time, decided not to care about this cellphone weight at all, leaving it live with a weight of 9.45 ounces.
designed this device with a good level 6.1" screen, and a resolution of 720 x 1560 , which makes all photos and videos look beautiful.
This cellphone features two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and an 8 MP front-facing camera.
The Blackview BV5200 Pro provides wifi capability (which it can share with other devices acting as a router), LTE 4G high speed internet connection and also HSPA+ internet connection, a lower speed 4G variation and fast 3G data connection, over HSDPA technologies. The Blackview BV5200 Pro uses a Nano SIM card to use GSM services.
The Blackview BV5200 Pro uses a huge 5180 mAh Dual Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery duration. An issue to consider is that this device's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to get older, while with such a huge battery size you will probably discard this phone before that happens.
This phone also features a wide variety of interesting characteristics like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you want a device to mostly use social networks, this phone is a very good choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.36 x 3.07 x 0.54 inchesMetric16.15 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 9.45 ouncesMetric267.9 gImperial |
| Release date: | 2022-12-05 |
Display | |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G35 MT6765G |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.