Blackview BV5200 is a good quality cellphone released back in 2022, with an enormous 6.1" screen, a high-tech Quad-Core processor clocking at 2000 megahertz, and two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front camera.
The Blackview BV5200 is quite thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.54". The Blackview BV5200 is a very compact device, considering it packs a 6.1" display and it only has 6.34" long. It appears that didn't care about the weight at all, releasing it with a 10.09 oz weight.
ships this device with a MediTel Helio A22 MT6761V (12 nm) system chip, including a high performance Quad-Core CPU speeding at 2000 megahertz and a great 4 GB of RAM. A great advantage of this phone is the 32 GB inmense internal memory and an SD card slot, which allows the user to install lots of apps, games, songs, photos and videos without thinking about filling the cellphone.
The Blackview BV5200 features two cameras, a 13 MP back side camera and a 5 MP front camera.
designed this cellphone with a good level 6.1" screen, and a resolution of 720 x 1560 , which makes it hard to see the pixels in the screen.
This phone features an inmense 5180 mAh non-replaceable battery that provides the Blackview BV5200 an extremely long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, whereas with this big battery you will probably buy a new device before it happens.
This phone offers Wi-Fi connectivity (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G type and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA technologies. The Blackview BV5200 doesn't have a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
The Blackview BV5200 also comes with a couple nice features like NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you will use it as a gaming phone, need a work device or will use it mostly for social networks and internet browsing, this cellphone is the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.34 x 3.07 x 0.54 inchesMetric16.1 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 10.09 ouncesMetric286.05 gImperial |
| Release date: | 2022-08-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediTel Helio A22 MT6761V (12 nm) |
| Processor: | Quad-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.