Blackview BV5300 Pro is a not so powerful phone launched a few years ago, with a large 6.1" screen, a 13 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front camera. That's everything we have to say? No, it's only the shortest summary in the world.
only sells the Blackview BV5300 Pro in black. orange. green color. This cellphone is quite thick compared to current cellphones, with its 0.59" thickness. This phone is quite a compact cellphone, taking into account that it presents a 6.1 inches display and it's only 6.36 inches long and 3.06" wide. Apparently totally forgot about weight optimization, releasing a 9.63 oz heavyweight product.
The Blackview BV5300 Pro includes a very good 6.1 inches display with a 720 x 1560 resolution, which makes all photos and videos look vivid.
A key feature of this phone is its huge 64 GB internal storage memory and an external memory card slot, allowing the user to store hundreds of applications without thinking about running out of space at all.
This phone is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and an 8 megapixels front camera.
The Blackview BV5300 Pro uses a 6580 mAh amazing non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery duration. An issue to take into account is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, even though with such a huge battery size you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This phone includes wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE high performance data connection and also HSPA+ connection type, which is a lower speed 4G network and 3G fast connection type, over HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This phone also comes with a great numbre of useful characteristics as NFC, Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is definitely very appropiate if you are looking for a social phone, are looking for a cellphone for work or will use it as a gaming cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.36 x 3.06 x 0.59 inchesMetric16.15 x 7.77 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 9.63 ouncesMetric273.01 gImperial |
| Colors: | Black. Orange. Green |
| Release date: | 2023-05-20 |
Display | |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765 |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.