Blackview BV5900 is a pretty good Android phone, provisioned with a large 5.7-inches screen, a high-tech 2 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 MP back camera and a 5 MP front side camera.
This phone is powered by a Mediatek helio A22 MT6761V/WE (12 nm) chip, which holds a high performance 2 gigahertz Quad-Core processing unit and a large 3 GB of RAM memory. This cellphone has a impressive 32 GB internal storage memory and an SD card slot, more than enough to store lots of applications, games, songs, pictures and videos without having to worry about how much storage capacity is left.
This phone is quite thick compared to current phones, with its 0.59 inches thickness. Although this cellphone is just 6.26" long and 3.15 inches wide, it still manages to hold a 5.7 inches screen. This phone is sold in 3 different colors, black, green and orange. didn't put much effort to reduce weight in this 9.45 ounces cellphone, far heavier than other similar cellphones.
This device is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front camera. This cellphone also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
designed this device with a good looking 5.7 inches display, and a 720 x 1520 resolution, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone features a 5580 mAh incredible non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with a marvelous battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins to get older, though with this big battery you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This cellphone counts with WiFi connection (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot). This cellphone supports dual SIM cards so it can to use two different phone lines and even different carriers at the same time.
The Blackview BV5900 also features a wide range of interesting features such as Fingerprint Sensor, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want it for work, need a device to mostly use social networks or want a gamer phone, you will probably be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Dimensions: | 6.26 x 3.15 x 0.59 inchesMetric15.9 x 8 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 9.45 ouncesMetric267.9 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1520 x 720 pixels |
| Pixel density: | 295 pixels per inchMetric116.14 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek helio A22 MT6761V/WE (12 nm) |
| Processor: | 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.