Blackview BV6200 Pro is a fascinating cellphone launched back in the year 2023, packing a very powerful 2.3 gigahertz Octa-Core processor, an enormous 6.6" screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and an 8 megapixels front-facing camera. Let's take a better look at what this cellphone offers to us.
forgot about weight optimization in this 15.45 oz device, much heavier than other similar devices. This phone is only 6.87 inches long and 3.23" wide, but it's still able to fit a a 6.6 inches screen. This cellphone is quite thick compared to current cellphones, being as thick as 0.76 inches. made this phone in a wide range of color variations, black, green, orange and yellow.
decided to build this phone with a very fast Octa-Core processor speeding at 2.3 GHz, included in a MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) chip with a big 4 GB RAM memory. The Blackview BV6200 Pro comes with a 128 GB amazing internal memory and an external memory slot, enough to install lots of applications, games, pictures and videos without having to worry about how much memory is left.
This phone features two cameras, a 13 MP back side camera and an 8 MP front facing camera.
equipped this phone with a nice 6.6 inches display, and a resolution of 720 x 1612 , which makes all photos and movies look beautiful.
This phone offers wi-fi connection (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE-A super fast data connection and also HSPA+ connectivity (which is a bit slower 4G variation) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. The Blackview BV6200 Pro has dual sim so it is able to work with 2 different carriers or phone numbers at the same time.
This device also comes with a wide range of useful characteristics such as Fingerprint Sensor, NFC, Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone packs a 13000 mAh high capacity non-removable battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery duration. An issue to evaluate is that the Blackview BV6200 Pro's battery is non-removable so you can't change it when it begins to live shorter, while with its 13000 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
No matter whether you need it for work, will use it mainly for internet broswing and social networks, want this phone to take tons of pictures or want this device to play games, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.87 x 3.23 x 0.76 inchesMetric17.45 x 8.2 x 1.93 cmImperial |
| Weight: | 15.45 ouncesMetric438 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2023-07-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1612 x 720 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2300 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 13000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.