Blackview BV6600 Pro is a good quality Android cellphone, packed with a big size 5.7-inches screen, a quite powerful Octa-Core processing unit running at megahertz, and two cameras, a 16 MP back camera and an 8 MP front side camera.
decided to equip this cellphone using a powerful Octa-Core processor running at MHz, bundled in a MediaTek Helio P35 MT6765V/CA (12 nm) system chip and a big 4 GB of RAM memory. This phone counts with a 64 GB awesome internal storage memory and a slot for external memory cards, allowing you to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about filling the phone.
Apparently forgot about optimizing the weight, putting together a 11.46 oz product. This cellphone is a little thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.54 inches. Whereas this device just has 6.2" long and 3.07 inches wide, it still manages to contain a 5.7" screen. The Blackview BV6600 Pro is offerred in a wide range of colors, black, green, orange and yellow.
The Blackview BV6600 Pro is equipped with two cameras, a 16 mega-pixels back-facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. It is also able to capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps.
This cellphone is equipped with a good looking 5.7" screen with a 720 x 1440 resolution, providing this phone with a very nice image quality.
This cellphone counts with an inmense 8580 mAh non-removable battery that provides this cellphone an impressive battery life. An issue to take into account is that this phone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, though with its 8580 mAh you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
The Blackview BV6600 Pro includes wifi connectivity (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) really quick internet connection and also HSPA+ internet connection (which is a lower speed 4G technology) and 3G fast connection type, over HSDPA technologies. This phone comes with 2 Nano SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines.
This cellphone also comes with a wide range of useful characteristics like Fingerprint unlock, Near Field Communication (NFC), Bluetooth, GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you want a cellphone for work, want it for gaming or want a social phone, this cellphone is probably the correct option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.20 x 3.07 x 0.54 inchesMetric15.75 x 7.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 11.46 ouncesMetric324.89 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Orange and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765V/CA (12 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.