Blackview BV7100 is a high quality Android cellphone, which counts with an exceptional Octa-Core processor speeding at 2000 megahertz, a really big 6.6" screen, a 12 mega-pixels back camera and an 8 MP front side camera. We will get a better idea about this cellphone's advantages when we get into more details.
ships this phone with a very fast Octa-Core processor speeding at 2 gigahertz, bundled in the MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) system chip with a great 6 GB of RAM memory. A key aspect of the Blackview BV7100 is its big 128 GB internal storage and a slot for an SD memory card, enough to install lots of applications, games, photos and videos without worrying about how much memory is left.
This phone is a bit thick compared to current cellphones, with its 0.74 inches thickness. Whereas this device is only 6.85" long, it is still able to fit a a 6.6 inches display. didn't put much effort to reduce weight in this 16.23 ounces device, far heavier than other similar cellphones. This phone is offerred in 3 different colors, black, green and orange.
The Blackview BV7100 features two cameras, a 12 megapixels back facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
designed this phone with a high-tech 6.6" display, and a resolution of 1080 x 2408 , which makes all images and videos look beautiful and brightful.
This phone has wifi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), LTE 4G fast connection type and also HSPA+ data connection, which is a lower speed 4G technology and fast 3G internet connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Blackview BV7100 packs a 13000 mAh large battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all.
This cellphone also includes a few interesting features as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.0 ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
If you are looking for a cellphone to majorly use social networks and internet browsing, will use it as a gamer phone, you love taking photographs or will use this device for work, this phone is a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.85 x 3.20 x 0.74 inchesMetric17.4 x 8.13 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 16.23 ouncesMetric460.11 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2408 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 400 pixels per inchMetric157.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G52 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 13000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.